ISCED
Školský vzdelávací program pre 1.stupeň ZŠ
Každému treba vzdelávať sa, aby žil každý ako človek, kto sa narodil ako človek.
Petrova Ves 28.8.2008 Mgr.Lena Šteflíková
lenasteflikova@centrum.sk tel.č. 034/6620103 0905665308
I. Všeobecná charakteristika školy
Základná škola Petrova Ves 90 je málotriedna škola, ktorá v júli 2002 prešla do zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy Obce Petrova Ves. Nachádza sa v strede obce v blízkosti Obce Petrova Ves, kostola Ducha Svätého, požiarnej zbrojnice, kultúrneho domu a MŠ Petrova Ves.
Škola vzdeláva a vychováva približne 45 žiakov. Žiaci sa vyučujú v 3 triedach. Priemerný počet žiakov v triede je15.Škola poskytuje základné vzdelanie rôznorodej skupine žiakov a nadaným žiakom dáva možnosť rozvíjať svoj talent v oblasti športu, prírodných vied, matematiky a literárnej činnosti. Žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pristupujú učitelia individuálne. V popoludňajších hodinách majú žiaci možnosť realizácie v ŠKD, v ZUŠ (tanečný a hudobný odbor) alebo v množstve záujmových krúžkov.
Vzhľadom na veľkosť školy a jej potreby je počet učiteľov -3 ,učiteľov NV -1,vychovávateľov -1. V škole vyučujú učitelia, ktorí sú aktívni a ambiciózni. Začínajúcich učiteľov nemáme. Priemerný vek pedagogických zamestnancov je 40. V škole pôsobí výchovný poradca , ktorý je zároveň aj koordinátor pre drogovú závislosť, environmentálnu výchovu a výchovu k manželstvu a rodičovstvu. Svoj odborný a osobný rast prispôsobujú učitelia potrebám školy a zúčastňujú sa ďalšieho vzdelávania(doplňujúce štúdium cudzích jazykov, etickej výchovy, IKT, dopravnej výchovy, rôzne prednášky a semináre. O chod školy sa stará 1 správna zamestnankyňa ,ktorá je zároveň upratovačkou, školníčkou a kuričkou.
Do prvého ročníka sa prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť. Inak nemá škola na prijatie žiakov žiadne špecifické požiadavky.
ZŠ Petrova Ves 90 je zapojená do projektov: Zdravá škola- škola podporujúca zdravie, Infovek, ktorého cieľom je zvýšiť počítačovú gramotnosť našich žiakov.
Spolupráca s rodičmi a inými subjektami
Škola aktívne spolupracuje s rodičmi. Pri ZŠ Petrova Ves 90 pracuje školská rada a rodičovské združenie - rodičovská rada. Pravidelne sa stretávajú a podporujú bezproblémový chod školy. Školská rada sa schádza 4-krát,schôdze RZ sú organizované 3-krát za školský rok. Škola úzko spolupracuje s MŠ Petrova Ves, ZŠ Letničie, ZUŠ Gbely, PPP Holíč a PPP Skalica. V rámci spolupráce s občanmi našej obce organizujú pedagogickí zamestnanci besedy s políciou SR, Roľníckym družstvom Petrova Ves, poštou – doručovateľkou, s poľovníkmi, včelármi, hasičmi a rybármi. Žiaci školy sa podieľajú na príprava kultúrnych programov na akcie organizované obecným úradom - napr. Úcta k starším, Deň matiek, Jasličková pobožnosť ap. Okrem toho učitelia a rodičia pôsobia ako vedúci záujmových krúžkov.
Priestorové a materiálno – technické podmienky školy
Budova školy bola postavená v roku 1933 a v súčasnosti nevyhovuje počtu žiakov, ani ich potrebám. Počas prázdnin v roku 2006 bola postavená prístavba sociálneho zariadenia. V budove školy máme 2 triedy. Tretia trieda sa nachádza v budove MŠ a učebňa výpočtovej techniky je v budove obecného úradu. V jednej triede trávia poobede čas tie deti, ktoré sú v ŠKD, ktoré má 1 oddelenie s 25 deťmi. Stará sa o ne 1 vychovávateľka. V 2. triede sa poobede vyučuje AJ a tiež tanečný odbor ZUŠ. Telocvičňu zatiaľ nemáme. TV sa vyučuje v triede, na školskom dvore alebo na štadióne TJ.V škole je 1 kabinet pre učebné pomôcky. Vybavenie kabinetu je postačujúce, priebežne sa dopĺňa veľkým množstvom moderných učebných pomôcok, čo umožňuje tvorivejšie a efektívnejšie vyučovanie. Žiaci školy využívajú obecnú knižnicu na rozšírenie čitateľskej gramotnosti. Škola nemá školskú jedáleň, deti chodia obedovať do blízkej MŠ.
Úprava a estetické prostredie tried a chodieb sa zlepšuje maľovaním tried a výmenou nábytku .Chodby krášlia kvety, obrazy a nástenky, ktoré sú priebežne aktualizované. Najväčší podiel na skrášlení tried a chodieb ma ŠKD.
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Žiaci pravidelne dostávajú poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v triedach, v ŠKD a počítačovej učebni. Každoročne sa zamestnanci školy zúčastňujú školenia BOZP. Nedostatky zistené revíziou sa dôkladne odstraňujú.
V rámci ochrany zdravia a prevencie úrazov pedagogickí zamestnanci vykonávajú nad žiakmi nepretržitý dozor.
II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
Prioritou ZŠ Petrova Ves 90 je poskytnúť všetkým žiakom všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých predmetoch. Pripraviť žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť ,rýchlo a účinne riešiť problémy.
Hlavným cieľom školy je vychovávať žiakov v duchu humanizmu, tolerancie a ľudskosti. Pestovať v žiakoch národnú hrdosť ,znášanlivosť a odpor voči diskriminácii z rasových , národnostných a náboženských dôvodov. Viesť ich k ochrane zdravia a životného prostredia, prehlbovať ich environmentálne cítenie. Žiaci by mali dostať pevný základ v humanitných a prírodovedných predmetoch, získať všeobecný prehľad a popritom rozvíjať svoje špecifické záujmy v krúžkovej činnosti. V spolupráci s rodičmi vychovať zo žiakov pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí. Pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, schopného kooperovať a pracovať v tíme, schopného sebamotivácie k celoživotnému vzdelávaniu. Škola venuje náležitú pozornosť výchove k manželstvu a rodičovstvu. Poskytuje pomoc žiakom pri príprave na rodinný život. Učitelia žiakov motivujú, pripravujú a zapájajú do rôznych súťaží, pričom účasť v nich považujú za integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu. Žiakom so špeciálnymi výchovno–vzdelávacími potrebami vypracujeme individuálny vzdelávací program . Tento základ, ktorý im poskytuje naša škola, by mal poskytnúť sebavedomie a následný pocit sebarealizácie.
Škola ctí tradície a rozvíja svoje silné stránky v záujme zvyšovania kvality vzdelávania a výchovy žiakov. Cieľom je vytvorenie priaznivej klímy pre všetkých žiakov a zamestnancov školy, kde má svoje miesto ľudskosť, tolerancia, ale tiež disciplína a poriadok. Prioritou je efektívnosť vzdelávania orientovaná na základné, aj
Absolvent 1.stupňa našej školy by mal získať ucelené poznatky ,poskytované v rámci jednotlivých predmetov. Mal by mať základné vedomosti o významných rodákoch a osobnostiach pôsobiacich v minulosti aj v súčasnosti v našom regióne.(M. Terézia, Jozefína Marečková, pseud. Puella Clasica, prof. Ľubomír Rehák).Absolvent by mal svojím vystupovaním robiť dobré meno škole, byť tolerantný, čestný, usilovný, svedomitý, samostatný, byť schopný vytvárať a udržiavať dobré medziľudské vzťahy, mať environmentálne cítenie a chápať potrebu ochrany zdravia a životného prostredia.
Na vyučovacích hodinách využívame všetky dostupné prostriedky a formy s dôrazom na názornosť, efektívnosť a tvorivosť. Využívame IKT vo vyučovaní, skupinové vyučovanie, daltonské vyučovacie metódy. Nadaných žiakov motivujeme, pripravujeme a zapájame do súťaží: výtvarné ,literárne ,matematické a prírodovedné. K slabo prospievajúcim žiakom pristupujeme individuálne. Našim hlavným cieľom je rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu a schopnosť reálneho sebahodnotenia. Každoročne organizujeme plavecký kurz. Výuku mnohých predmetov zefektívňujeme a spestrujeme exkurziami, prednáškami a besedami. Našim žiakom poskytujeme možnosť sebarealizácie v rôznych krúžkoch a záujmových útvaroch, v ktorých si môžu rozvíjať svoj talent a schopnosti. Ich činnosť je podporovaná vzdelávacími poukazmi. Pre prevenciu drogových závislostí organizujeme prednášky a besedy. Prostredníctvom príkladu všetkých vyučujúcich poukazujeme na účelné využívanie voľného času.
Škola poskytuje vzdelávanie žiakom so zdravotným znevýhodnením. V spolupráci s rodičmi sa snaží vytvoriť pre nich podmienky, ktoré umožňujú integrovať ich do bežnej triedy. Vyučujúci aj žiaci tried ,do ktorých sú títo žiaci zaradení, sa im v čo najväčšej miere prispôsobujú, umožňujú a pomáhajú im zvládať obmedzenia spojené s ich zdravotným znevýhodnením. Podľa druhu znevýhodnenia je možná úprava školského nábytku, hygienických zariadení, úprava času obeda a prestávok, atď. Škola nemá bezbariérový prístup. Žiaci s vývinovými poruchami učenia na základe odporúčania psychológa majú zabezpečený individuálny prístup a v odôvodnených prípadoch sa učia podľa individuálneho vzdelávacieho programu. Žiakov s mentálnym postihnutím podľa jeho stupňa postihu škola integruje do bežných tried, pričom má žiak zabezpečený individuálny vzdelávací program, alebo poskytuje možnosť vzdelávania v domácom prostredí.
Škola monitoruje žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v spolupráci s Obecným úradom Petrova Ves a snaží sa zabezpečiť dobrú spoluprácu s rodičmi.
K žiakom s nadaním vyučujúci uplatňujú individuálny prístup na hodinách, škola im umožňuje rozvíjať intelektové, umelecké a športové nadanie v rôznych krúžkoch. Krúžky vedú kvalifikovaní učitelia a rodičia. Títo žiaci sa zapájajú do rôznych súťaží.
Poznatky o významných osobnostiach nášho regiónu sú zaradené v predmetoch: vlastiveda, slovenský jazyk a literatúra, výtvarná výchova, náboženská výchova. Dopravná výchova v predmetoch: prírodoveda,slovenský jazyk a literatúra, matematika. VMaR ,ENV sú v predmetoch : SJ, P, PV, Vl, M, VV, NV, plavecký výcvik- TV.
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Preto sa dôraz kladie na slovné hodnotenie všetkých aktivít žiakov na vyučovacích hodinách. Žiaci 1. ročníka dostanú vysvedčenie iba so slovným hodnotením svojich výsledkov. Klasifikácia vzdelávacích výsledkov sa uplatňuje v 2.-4.ročníku.Klasifikujú sa predmety:
Klasifikácia sa vykonáva v súlade s metodickými pokynmi na hodnotenie a klasifikáciu.
Kontrolná činnosť riaditeľa školy sa riadi podľa vypracovaného ročného plánu. Je základným predpokladom hodnotenia a následne odmeňovania zamestnancov. Hodnotenie a odmeňovania vychádza zo zásady absolútnej objektivity a nestrannosti tak, aby mal každý rovnakú šancu byť primerane odmenený za vykonanú prácu. Hodnotenie učiteľov formou odmien a osobných príplatkov je za:
Metódy vyhodnocovania týchto kritérií zahŕňajú pozorovanie, hospitácie ,rozhovor, sledovanie prospechu a pokroku žiakov vo výsledkoch, tvorbu učebných pomôcok, samotná príprava učiteľa na vyučovacie hodiny, sledovanie žiackych súťaží a mimoškolskej činnosti
Škola má záujem uplatňovať spätnú väzbu svojej činnosti vo vzťahu k zriaďovateľovi,ďalším nadriadeným orgánom,rodičom aj žiakom.
ciele,ktoré si škola stanovila v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávavom programe,ich reálnosť a stupeň dôležitosti.
oblasti,v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti,v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, vrátane návrhov a opatrení
priebeh vzdelávania-vyučovací proces – metódy a formy vyučovania
úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
spokojnosť žiakov ,rodičov,učiteľov
kvalita výsledkov
pohovory so žiakmi,rodičmi, zamestnancami školy
analýza úspešnosti žiakov na súťažiach
analýza úspešnosti prijatia žiakov do prímy do gymnázia
SWOT analýza